گیان را نجات دهید

انتشار خبر گیان نهاوند در معرض فاجعه ای هولناک در شماره قبلی ویژه نامه فرهنگ آشتی با واکنش های متفاوتی رو به رو بود،که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد. قبل از لازم است بگوییم که جنگل گیان نهاوند به عنوان تنها جنگل طبیعی استان همدان جز و یکی از مناطق حفاظت شده جنگلی محسوب می شود و بدون شک هر اتفاقی که سبب شود این جنگل در معرض تخریب قرار  بگیرد به خودی خود محکوم است. سراب گیان نیز که یکی پر آب ترین سراب های استان است از دیرباز به عنوان اصلی ترین منبع آب کشاورزان منطقه محسوب می شودو حق برداشت آب آن متعلق به کشاورزان است.

با انتشار این خبر که احداث استخر پرورش ماهی در مرکز این جنگل، طبیعت گیان به شکلی جدی تهدید خواهد کرد، گروه ها و افراد مختلف از مردم و مسئولین با دفتر روزنامه تماس گرفته و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. از یک سو گروه های از مردم منطقه که منافع خود را در خطری می دیدند با ابراز نگرانی از احداث این استخر پرورش ماهی، خواستار آن بودند که مسئولین هر چه سریعتر چاره ای برای آن بیاندیشند. گروه های هوادار محیط زیست هم با ابراز نگرانی شدید نسبت به این موضوع به توقف عملیات اجرایی پروژه تا مشخص شدن وضعیت تاکید داشتند از سوی دیگر نیز برخی مسئولین با کذب خواندن این ادعا،ابراز داشتند که هیچ گونه خطر گیان نهاوند را تهدید نمی کند .همه اینها در حالی اتفاق افتاد که خبرهای رسیده از این منطقه چیزی خلاف آنچه مسئولین گفته اند را ثابت می کرد.به گزارش خبرنگار فرهنگ آشتی از نهاوند در حال حاضر بیش از 80 اصله از درختان این جنگل به طور مستقیم در خطر جدی قرار دارند و با احداث این پروژه قطع خواهند شد و صدها درخت دیگر نیز در خطر نابودی قرار گرفته اند. این در حالی است که برخی از این درخت ها از گونه حفاظت شده جنگلی هستند که به طور مثال می توان به خطر انقراض 35 اصله بلوط که از گونه های حفاظت شده است اشاره کرد. عکس های گرفته شده از منطقه نیز به وضوح نشان از تخریب جنگل دارد. با تمام این حرف به نظر می آید امروز فاجعه ای محیط زیستی استان همدان را تهدید می کند که اگر هر چه سریعتر مسئولان استان چاره ای برای جلوگیری از این فاجعه نیاندیشند، بی شک تاریخ آنان را محکوم خواهد کرد. در همین راستا گزارشات حاکی است برخی هواداران محیط زیست با حضور در منطقه، وضعیت جنگل را مورد بررسی قرار داده و با برخی مردم و مسئولین منطقه نیز گفتگوهایی انجام داده اند. هم چنین شنیده می شود مردم گیان با نوشتن طوماری در حال جمع آوری امضا برای اعتراض به این حرکت هستند و تا کنون بیش از هزار امضا جمع کرده اند. آنچه که امروز بیش از هر چیز دیگر مهم است حفاظت از جنگل گیان است و از همین رو نیاز هست تا همه مردم استان و به ویژه مسئولین دست در دست هم گیان را نجات دهند. در همین راستا شورای اسلامی شهر گیان با انتشار نامه ای سرگشاده به استاندار همدان خواستار توجه و رسیدگی هر چه سریعتر به این موضوع شده است که متن نامه در ادامه می آید:

 

استاندار محترم همدان جناب آقای دکتر مرادی

موضوع: درخواست توقف عملیات احداث استخر پرورش ماهی

با سلام

همانگونه که مستحضرید جنگل گیان تنها جنگل طبیعی استان همدان، سراب آن یکی از پر آب ترین سراب ها در استان و از دیدگاه اکوتوریسم این منطقه یکی از جذاب ترین و پر بیننده ترین مناطق گردشگری است لیکن احداث استخر پرورش ماهی در قلب این جنگل دو هزار هکتاری که باقیمانده ی جنگل های زاگرس با قدمتی پنج هزار ساله است از دیدگاه حقوقی ناقذ قوانین مربوط به منابع طبیعی و محیط زیست و سایر قوانین مربوطه بوده و از دیدگاه اجتماعی منجر به بروز تنش های اجتماعی و زمینه ساز تخریب ها و بهره برداری غیر مجاز توسط افراد فرصت طلب را فراهم می آورد، صدور مجوز تاسیس و بهره برداری استخر پرورش ماهی توسط ارگان های ذیربط به دلایل زیر غیر قانونی است:

1-   هرگونه بهره برداری از منابع آبی که متعلق به شخص یا اشخاصی باشد منوط به جلب رضایت ذیحقان آن است و مشخص نیست که شیلات به اسناد کدام مجوز و با جلب رضایت کدام بهره برداران و کشاورزان سراب گیان، خود را محقق به بهره برداری و تغییر مسیر رودخانه دانسته است.

2-   از آنجا که قسمتی از جنگل گیان جزء ذخیره گاه ژنتیکی محسوب می گردد لذا بدلیل اهمیت منطقه و حفظ حریم ذخیره گاه هر گونه دخل و تصرف در مجاورت آن موجب تخریب و از بین رفتن این منطقه خواهد شد، لذا واگذاری بخشی از عرضه جنگل توسط اداره ی منابع طبیعی، آنهم منطقه ای که به منظور حفاظت از آن کاملا قرق و ورود دام به آن ممنوع است، به هیچ وجه با اصول حفظ ذخیره گاهها و مدیریت منابع جنگلی همخوانی و سنخیت ندارد.

3-   از آنجا که احداث استخر پرورش ماهی موجبات آلودگی آب و تخریب غیر قابل جبران به منابع طبیعی و جنگل را در پی خواهد دانست به استناد اصل پنجاهم قانون اساسی ممنوع است.

4-   اجرای این پروژه موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست و تعادل اکولوژیک طبیعت منطقه می گردد و نیز تغییراتی که این تاسیسات و مستحدثات در وضع فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیک خاک و آب ایجاد می کند و نیز سبب دگرگونی وضع طبیعی از جمله تغییر و تخریب مسیر رودخانه، تخریب جنگل و بهم خوردن زهکشی طبیعی آب می گردد به استناد قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب 28/3/1353 و اصلاحیه آن 24/8/1371 (مواد 1و6و9) ممنوع بوده و کنترل آن از وظایف سازمان محیط زیست است که این مسئله توسط محیط زیست نادیده گرفته شده و بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی مجوز آن صادر شده است.

5-   اصولا هدف از انتخاب شوراهای اسلامی نظارت بر اجرای امور مربوط به منطقه و انعکاس نظرات و خواسته ی مردم منطقه به دولت می باشد و عوامل دولتی نیز ملزم به کسب نظر مردم و شوراهای اسلامی هستند.(اصول 100 و103 قانون اساسی ) لیکن در این مورد با توجه به مخالفت عده ی زیادی از مردم منطقه اجرای این پروژه از نظر اجتماعی نیز به هیچ وجه، توجیه پذیر نیست.

6-   لذا، با عنایت به موارد فوق الذکر و تبعاتی که این مسئله در منطقه بوجود آورده و خواهد آورد به منظور حفظ منابع طبیعی ومحیط زیست و نیز جلوگیری از ایجاد تفرقه و تنش اجتماعی و حفظ وحدت عمومی در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی خواهشمند است هر چه سریعتر نسبت به توقف عملیات اجرای پروژه استخر پرورش ماهی در منطقه سراب گیان اقدام مقتضی را مبذول فرمائید.

با تشکر

اعضای شورای اسلامی گیان به نمایندگی از طرف اهالی

رونوشت:

- دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان جهت استحضار 

- سازمان جنگلها مراتع و آبخیز داری کشور جهت استحضار 

- اداره کل منابع طبیعی استان همدان جهت استحضار 

- سازمان حفاظت محیط زیست جهت استحضار 

- اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان جهت استحضار 

- ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان همدان جهت استحضار 

-  مدیریت شیلات استان همدان جهت استحضار 

- سازمان بازرسی استان همدان جهت استحضار

- فرمانداری شهرستان نهاوند جهت استحضار 

- دفتر مدیریت منابع جنگلی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری کشور جهت استحضار 

- شورای عالی جنگل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری کشور جهت استحضار 

- دفاتر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی جهت استحضار 

- دفاتر روزنامه های کثیر الانتشار و هفته نامه ها و روزنامه های محلی جهت استحضار  و درج در نشریات

                                                                               از روزنامه فرهنگ آشتی

دوستان وبلاگی ویژه برای اقدامات و اخبار گیان ساخته اند اطلاعات بیشتر و به روز را در وبلاگ ایشان می توان دید .

/ 0 نظر / 30 بازدید