گيان نهاوند در معرض فاجعه ای هولناک

parvareshdomanzore_clip_image002.jpg

گیان نهاوند یکی از جنگل های طبیعی استان همدان بوده که از حیث دارا بودن درختان جنگلی جزو مناطق مهم به شمار می آید و به لحاظ جاذبه های توریستی نیز توانسته سالانه هزاران گردشگر را جذب کند . این منبع خدادادی که درختانی قدمتی  بیش از 200 سال را در خود جای داده است چندی است در معرض فاجعه ای هولناک قرار گرفته است . ماجرا از آن جا شروع شد که شرکت شیلات همدان با دریافت مجوزی برای احداث استخر پرورش ماهی در بخش جنوبی این جنگل و شروع به کار عملیات اجرایی آن بیش از دو هزار متر مربع از زمینر های این جنگل را در خطر نابودی قرار داده و مردم منطقه و دوس داران محیط زیست را با نگرانی های جدی رو به رو کرده است . جنگل گیان به لحاظ توالی اکوسیستمی در مرحله کلیماکس ( پایدار ) خود بوده و بی شک ایجاد چنین جنگلی امری غیر ممکن خواهد بود و به میلیون ها سال زمان نیاز دارد ، از همین رو بسیاری از مردم منطقه و هواداران محیط زیست با دیدن صحنه هایی که بلودوزرها ریشه های درختان کهن را برای احداث کانال آبرسانی به استخر پرورش ماهی قطع می کنند ، مرگ و نابودی طبیعت را در این منطقه پیش بینی کرده وبه دنبال چاره ای برای جلوگیری از این فاجعه هستند .

بر اساس شنیده های موجود اداره کل منابع طبیعی استان همدان که متولی اصلی حفظ و حراست از جنگل های استان است طی صورتجلسه یک هزار متر مربع از زمین های این جنگل را به این کار اختصاص داده است که با محاسبه مسیرهای کانال آبرسانی این میزان به بیش از دو هزار متر مربع می رسد . هر چند که بخشی از این زمین ها طی سالیان متوالی دچار تخریب شده اند اما این دلیل نمی شود تا کاربری آن تغییر و زمینه ایجاد تخریب سایر قسمتها نیز فراهم شود .

                                                                                               از روزنامه فرهنگ آشتی ؛ چهارشنبه ۱۰ مرداد

پی نوشت : سلام و سپاس فراوان خدمت جناب هنر آسا عزيز
بابت درج و انعکاس اين مطلب در وبلاگ انجمن نام آشنا و ديرينه جبهه سبز . به عرض مرسانم که در ويژه نامه شماره ۴ فرهنگ آشتی گزارش تصويری کار شده. بنده هم گزارش ديگری از محل به همراه اعضائ تشکل و ديگر کارشناسان تهيه کرده ام که اگر خدا و بندگانش بخواهند ، به همراه بيانيه ای در روزنامه های کشوری چاپ مشود . وبلاگی هم در دست احداث داريم به نام : www.jangalegian.blogfa.com بيانيه موضع گيری تشکلهای زيست محيطی و ديگر اقشار جامعه نسبت به تخريب صورت گرفته است که اميدوارم جبهه سبز نيز با موافقت و اطلاع به بنده جزء امضاء کنندگان آن باشد.به اميد پيروزی و با سپاس مجدد. دبير انجمن زيست بوم آبان(همدان)

/ 0 نظر / 24 بازدید